Czy specjalne skarpetki rowerowe są potrzebne?

Do jazdy na rowerze warto wybrać odpowiednią odzież. Koszulka oraz spodenki rowerowe z wkładką to podstawa, ale możemy też w sprzedaży znaleźć szeroką gamę innych dodatków pomocnych dla rowerzysty. Wśród nich dostępne są też specjalne skarpetki rowerowe. Czy warto je zakupić?

Wydawałoby się, że skarpetki rowerowe to zbędny wydatek. W końcu możemy założyć na rower zwykłe skarpetki, które nosimy na co dzień. Jednak w rzeczywistości okazuje się, że zwykłe skarpetki z bawełny tak naprawdę nie będą zbyt dobrym rozwiązaniem i najlepiej zdecydować się na te sportowe.

Skarpetki wykonane z bawełny, podobnie jak inna odzież z bawełny, nie nadaje się zbyt dobrze do uprawiania sportów. Wprawdzie bawełna jest naturalnym i przyjemnym dla skóry materiałem, ale po zmoczeniu, na przykład przez pot, staje się nieprzyjemnie chłodna oraz ciężka i długo schnie. Dlatego do uprawiania sportów rekomenduje się odzież wykonaną z specjalnych technicznych tkanin.

Skarpetki na rower – najlepsze z technicznych tkanin

Zatem wtedy, gdy chcemy zakupić skarpetki rowerowe, najlepiej poszukiwać tych, które wykonane są ze specjalnych tkanin technicznych. Jedną z najczęściej stosowanych są włókna Coolmax, które zapewniają bardzo dobrą oddychalność oraz szybko odprowadzają pot na zewnątrz. Dzięki temu stopy pozostają przyjemnie suche, co przekłada się również na większy komfort jazdy. Niektóre modele mają też włókna na bazie srebra, które przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Sportowe skarpetki rowerowe to najczęściej tak zwane stopki, które wychodzą nieco ponad krawędź obuwia rowerowego. Znajdziemy jednak też skarpetki w standardowej długości. Możemy wobec tego dopasować je do swoich potrzeb. Dla większego komfortu są one szyte bez uciskających szwów, dlatego nie obierają. Specjalne wykończenie w końcówkach palców zapewnia większą trwałość.

Ile kosztują skarpetki na rower?

To wcale nie taki wydatek, jak może się wydawać. Zwykle za skarpetki rowerowe zapłacimy od 20 do 50 złotych w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Możemy też zakupić je w ekonomicznych wielopakach.

Skarpetki dostępne są w wersjach dla kobiet oraz dla mężczyzn. Te dla pań najczęściej mają bardziej kobiece wzory, ale znajdziemy też takie, które mają kolor uniwersalnej czerni. Również są one dostępne mniejszych rozmiarach.

Podsumowując, jeżeli kupujemy odzież na rower, warto również dokupić kilka par rowerowych skarpetek – chociaż kosztują więcej niż zwykłe skarpetki z bawełny, to jednak na pewno je docenimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.