Licznik rowerowy – prosty czy bardziej zaawansowany?

Nie tylko mierzą prędkość jazdy, ale również pokazują znacznie więcej innych parametrów. W sprzedaży możemy znaleźć obecnie szeroką gamę różnych liczników rowerowych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy zdecydować się na zakup?

Licznik rowerowy to małe, ale bardzo praktyczne urządzenie. Zawodowcy wykorzystują liczniki rowerowe do monitorowania swoich treningów, z kolei amatorzy zwykle dzięki nim sprawdzają liczbę pokonanych kilometrów. Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych liczników rowerowych, które różnią się pomiędzy sobą wielkością, technologiami działania oraz funkcjami.

Licznik rowerowy – przewodowy czy bezprzewodowy?

Dzisiaj możemy spotkać się w sklepach zarówno z licznikami przewodowymi, jak i bezprzewodowymi. Przede wszystkim liczniki rowerowe przewodowe są najtańsze i nie mają żadnych zakłóceń w trakcie pracy. Dobrze nadają się do jazdy w warunkach miejskich. Gdy będziemy jednak używali takich liczników w trudnym terenie, w takim przypadku możemy zniszczyć przewody.

Liczniki bezprzewodowe są droższe, ale nie wymagają prowadzenia okablowania. Zestaw składa się z jednostki centralnej oraz z czujnika, które komunikują się ze sobą z użyciem fal radiowych. Najlepsze modele korzystają z cyfrowej technologii transmisji, co przekłada się na mniej zakłóceń.

Zarówno liczniki przewodowe, jak i bezprzewodowe mają podobne funkcje. Możemy zdecydować się na model podstawowy, który prezentuje tylko kilka funkcji, ale dostępne są też bardziej zaawansowane modele, które przypominają małe komputery.

Podstawowe funkcje liczników rowerowych:

  • zegar
  • prędkość aktualna
  • prędkość średnia
  • prędkość maksymalna
  • czas jazdy
  • dystans całkowity
  • dystans wycieczki
  • skan – naprzemienne wyświetlanie funkcji

Bardziej zaawansowane liczniki rowerowe posiadają takie funkcje jak – automatyczny start i stop, odliczanie zaplanowanej trasy do pokonania, licznik spalonych kalorii, licznik kadencji – musimy dokupić dodatkowy czujnik, pulsometr – musimy dokupić pas piersiowy z czujnikiem.

Jak dobrać licznik do swoich potrzeb?

Tutaj już wszystko zależy od nas. Gdy jeździmy głównie rekreacyjnie, w takim przypadku nasze oczekiwania spełni na pewno licznik podstawowy. Dostępne na nim funkcje wystarczą nam w zupełności. Jeśli jednak przymierzamy się do jeżdżenia na rowerze zawodowo albo potrzebujemy większej liczby funkcji poza te standardowe, sprawdźmy bardziej zaawansowane liczniki rowerowe.

Zakupy możemy wykonać zarówno w sklepach stacjonarnych z wyposażeniem rowerowym, jak i w tych internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.