Materiały stosowane na ramy rowerowe. Co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli chcemy zakupić rower, zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana jego rama. Aktualnie najczęściej są to stopy aluminium, ale spotkamy się również z ramami carbonowymi oraz stalowymi. Co warto wiedzieć na ich temat?

Rama rowerowa jest podstawowym elementem roweru. Tworzy jego szkielet i jest używana do montażu wszystkich pozostałych części rowerowych. Klasyczne ramy rowerowe zbudowane są z trójkąta głównego, który tworzony jest przez rurę górną, dolną oraz podsiodłową. W miejscu połączenia rury dolnej i podsiodłowej znajduje się tuleja do przymocowania korby. Rura górna i dolna łączą się w główce ramy, przy której montuje się widelec.

Rowery ze względu na zastosowaną ramę mogą mieć różną geometrię. W przypadku rowerów górskich oraz szosowych rura górna jest wydłużona, natomiast rura podsiodłowa jest mocno nachylona, co powoduje, że sylwetka rowerzysty jest bardziej pochylona i aerodynamiczna. W rowerach turystycznych i miejskich z kolei stosuje się zwykle krótkie rury górne, dlatego sylwetka podczas jazdy jest bardziej wyprostowana.

Na ramy rowerowe stosuje się różnego rodzaju materiały. Od nich zależy wytrzymałość ramy, jej zdolność do pochłaniania wstrząsów, ciężar, dlatego też warto przy poszukiwaniu roweru zwrócić uwagę na ten materiał.

Ramy stalowe

Przez długi czas były one najczęściej stosowane. Najtańsze ramy stalowe wykonane są ze zwykłej stali konstrukcyjnej, z kolei te droższe mają też domieszki z chromu i molibdenu – wtedy określane są jako Cr-Mo. Ramy te są wytrzymałe i tanie, ale są za to ciężkie. Ponadto są podatne na korodowanie, dlatego muszą być dobrze zabezpieczane lakierami. Chociaż wydawałoby się, że ramy rowerowe stalowe stosowane są tylko w najtańszych rowerach, to jednak mają je też droższe, wyczynowe modele. Wynika to z faktu, że stal Cr-M dobrze tłumi drgania i jest odporna na zmęczenie materiału.

Ramy aluminiowe

Aktualnie cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Wykonane są z wytrzymałych, lekkich stopów aluminium, dlatego są często stosowane do różnych typów rowerów – tych miejskich, turystycznych, MTB, szosowych. W porównaniu do ram stalowych są jednak mniej wytrzymałe i gorzej tłumią drgania, ale wytrzymują naprawdę na długie lata, gdy są dobrzej jakości. Niektórzy producenci dają też dożywotnie gwarancje na swoje ramy aluminiowe.

Ramy carbonowe

Carbon to włókno węglowe, które jest jednocześnie bardzo lekkie oraz wytrzymałe. Zachowuje wysoką sztywność oraz dobrze tłumi nierówności. Również carbon nie ulega korozji. Plusem carbonu jest też możliwość jego formowania w różne kształty. Przy jeździe w ekstremalnych warunkach ramy carbonowe mogą ulec złamaniu, ponieważ są mniej odporne na ucisk i gięcie boczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.