Obuwie rowerowe do systemu SPD

Korzystanie z systemu SPD w rowerach niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim możemy wtedy pedałować jeszcze bardziej efektywnie. W związku z tym system ten jest obecnie wybierany zarówno przez wymagających hobbystów, jak i przez zawodowców. Aby skorzystać z systemu SPD, będziemy potrzebowali specjalne pedały SPD oraz obuwie z blokami dostosowanymi do tego właśnie systemu.

System zatrzaskowy SPD (Shimano Pedaling Dynamics) został opracowany przez firmę Shimano. Aktualnie jest on wykorzystywany również przez inne firmy zajmujące się produkcją części rowerowych oraz obuwia, na przykład Kross, Author, B’Twin, aby wspomnieć o niektórych z nich. Dostępne są też inne systemy zatrzaskowe, które nie są kompatybilne z SPD, na przykład od CrankBrothers, Time, Look.

SPD jest obecnie najczęściej wybieranym systemem, który sprawdzony jest nie tylko w rowerach górskich, ale też w innych typach rowerów. Ci, którzy chcą jeździć na rowerze bardziej wydajnie, na pewno będą zadowoleni.

Zalety systemu SPD:

  • stabilne trzymanie stopy na pedałach
  • większa efektywność w pedałowaniu
  • zdrowa pozycja dla stopy

Jednym z głównych minusów systemu SPD jest jego wysoka cena. Same pedały zatrzaskowe z blokami w komplecie to dopiero połowa wydatków. Także będziemy musieli dokupić odpowiednie buty rowerowe przystosowane do tego systemu. Nie możemy zastosować go w każdych butach, ponieważ buty do SPD posiadają specjalne wycięcia w podeszwie, która sama w sobie także jest sztywniejsza dla najlepszej efektywności jazdy. Warto przy tym wskazać, że buty MTB oraz szosowe są inne i mają inne bloki, dlatego nie stosujemy ich wymiennie.

Jakie buty rowerowe SPD warto zakupić?

Jeśli chcemy zdecydować się na buty rowerowe wykorzystujące system SPD, do dyspozycji mamy wiele ciekawych propozycji. Najczęściej kupowane są buty od Shimano. Jednym z popularnych modeli jest Shimano SH M089. Są to wszechstronne buty rowerowe zapewniające wysoką wydajność w terenie. Używane są zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i przez zawodowców. Współpracują z najbardziej popularnymi modelami pedałów Shimano, w tym PD M530, PD M520, PD M540.

Shimano SH M089 wykonane są z wysokiej jakości materiałów z łatwym zapięciem na wierzchu, z wkładką o dodatkowej amortyzacji oraz z podeszwą wzmocnioną włóknem szklanym. Wyróżniają się szeroką regulacją bloków SPD, dlatego możemy dopasować je indywidualnie w zależności od tego, jaki preferujemy styl jazdy.

Cena butów rowerowych Shimano SH M089 to około 600 złotych, ale często możemy zakupić je w promocyjnych cenach nawet za około 400 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.