Przerzutki Shimano – czym jest technologia Shadow?

Chcesz zakupić nową przerzutkę rowerową? W sprzedaży jest obecnie sporo ciekawych modeli. Najczęściej wybierane są przerzutki Shimano, które dostępne są w kilku grupach różniących się swoją jakością i ceną. Aktualnie firma Shimano oferuje wiele modeli przerzutek w technologii Shadow. Co to jest?

Dobre przerzutki powinny gwarantować wysoki komfort i wydajność jazdy. W zależności od technologii przerzutki tylne wyróżniają się konkretnymi parametrami. Chociaż może się wydawać, że przerzutki są takie same pod kątem konstrukcji, to jednak każda marka oraz grupa ma nieco inną budowę.

Shimano Shadow jest obecnie jedną z najbardziej popularnych technologii stosowanych w wyższych grupach osprzętu. Dotyczą one grup Shimano Deore, SLX, XT oraz XTR, a także Saint.

Shimano Shadow – co to jest?

Shadow to z języka angielskiego cień – tym terminem określ się przerzutki tylne Shimano pracujące w tej technologii. Są one zbudowane w nieco inny sposób niż klasyczne przerzutki tylne. Klasyczna przerzutka wyposażona jest w 3 sprężyny – zadaniem jednej było utrzymywanie przerzutki we właściwej pozycji pod względem ramy, druga sprężyna napinała wózek przerzutki, z kolei trzecia wprawiała w ruch pantograf.

W przerzutkach Shimano Shadow z konstrukcji wyeliminowano pierwszą z powyższych sprężyn, natomiast dwie kolejne uzyskały lepszą siłę naciągu dla bardziej efektywnej pracy. Sama nazwa przerzutki Shadow nawiązuje do dodatkowego ogniwa, które jest cofnięte od osi koła i schowane pod ramą. W związku z tym przerzutka nie odstaje tak bardzo od roweru. To przełożyło się na jej większe bezpieczeństwo, ponieważ w trakcie ekstremalnej jazdy czy upadków przerzutka tylna nie jest tak bardzo narażona na uszkodzenia mechaniczne. Podczas gdy szerokość klasycznej przerzutki to około 45 mm, niskoprofilowa przerzutka Shadow ma tylko około 33 mm.

System Shimano Shadow RD+

W sprzedaży znajduj się również przerzutki tylne z udoskonaloną technologią Shadow. Na uwagę zasługuje tutaj technologia Shadow RD+, która została opracowana z myślą o bardziej agresywnej jeździe. Ma niskie profil, pracuje cicho i płynie oraz w trudnych warunkach nie uderza o tylne widełki. Posiada też bardziej zaawansowane napinacze zapobiegające spadaniu łańcucha – na pewno docenią ją właściciele rowerów MTB.

Zatem jeżeli szukasz dobrych przerzutek tylnych, sprawdź oferty obejmujące modele z systemem Shadow, na przykład Shimano Deore. To doskonały wybór dla bardziej wymagających rowerzystów, którzy oczekują od przerzutek niezawodności działania w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.