Rowerki biegowe – jak wybrać odpowiedni model?

Rowerek biegowy to bardzo dużo frajdy dla każdego malucha. Często jest to też pierwszy rowerek, gdy ten o standardowej konstrukcji nie jest jeszcze odpowiedni. Rowerki biegowe pomagają w nauce równowagi oraz koordynacji i przygotowują do jazdy na prawdziwym rowerze. Gdy chcesz zakupić taki właśnie model, sprawdź nasze porady!

Przez długi czas w sprzedaży nie było rowerków biegowych. Zaczęły one pojawiać się dopiero w ostatniej dekadzie i obecnie są jednym z najczęstszych prezentów dla maluchów. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli rowerków. Najbardziej popularne to rowerki Puky – niemieckiej firmy, która od lat zajmuje się ich projektowaniem i produkcją, która odbywa się właśnie w Niemczech.

Od kiedy dziecko może korzystać z rowerka biegowego?

Zaleca się, aby dziecko rozpoczęło korzystanie z rowerków biegowych w wieku of 2,5 lat. Jest to jednak indywidualne, dlatego niektóre dzieci zaczynają swoje zabawki z rowerkami biegowymi już wcześniej, inne z kolei później. Wobec tego rowerek możemy zakupić szybciej, ale to, kiedy dziecko zacznie z niego korzystać, jest już sprawą indywidualną.

Warto przy tym wskazać, że dzieci rosną szybko, dlatego najlepszy będzie rowerek, który posiada szeroką możliwość regulacji wysokości – zarówno samego siodełka, jak i wysokości kierownicy. Gdy rowerek ma tylko regulację wysokości siodełka, wtedy zmienia to geometrię całe pojazdu i w związku z tym dziecko może nie korzystać z niego wygodnie i bezpiecznie.

Jak wybrać dobry rowerek biegowy?

Najlepiej postawić na taki, który będzie wysokiej jakości, na przykład rowerek Puky. Wprawdzie zapłacimy za niego więcej niż za inne modele, to jednak możemy mieć pewność, że będzie on bezpieczny i solidny.

Rowerek powinien mieć wytrzymałą ramę, która będzie odporna na czynniki zewnętrzne, ergonomiczne siodełko, które zapewnia wygodę oraz wspiera ruchy biegowe. Także ważna jest kierownica, która powinna być wykończona grubymi osłonami, aby ochronić dziecko przed ewentualnymi obrażeniami. Ważne są też koła, które powinny być szerokie, by zapewnić stabilną jazdę na każdej nawierzchni.

Rowerek biegowy – z hamulcami czy bez?

Gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z rowerkiem biegowym, zwykle jeszcze nie wie, jak posługiwać się hamulcem ręcznym. Wobec tego pojawia się pytanie, czy kupić rowerek biegowy z hamulcami czy bez? Zakupienie rowerka z hamulcem będzie jednak przyszłościowym zakupem – nawet jeżeli dziecko nie będzie wiedziało początkowo, jak z niego skorzystać, wtedy może dojść do tego potem.

Gdy jednak zamierzamy w przyszłości zakupić rowerek większy, możemy ten pierwszy wybrać bez hamulca – jazda bez niego będzie również ekscytująca, a hamowanie będzie odbywało się nogami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.